IBAN Nedir, Nasıl Öğrenilir? | IBAN Numarası Nedir?

Haz 18, 2019 Vergi ve Mevzuat

IBAN Nedir, Nasıl Öğrenilir? | IBAN Numarası Nedir?

IBAN Nedir, Nasıl Öğrenilir? | IBAN Numarası Nedir?

IBAN nedir, ne işe yarar ve ne olduğu, nasıl öğrenildiği insanlar merak etmektedir. Bankacılık işlemleri ile uğraşanlar bu terimle sık sık karşılaşmaktadır. IBAN Bankacılık sektöründe 2010 senesinden itibaren Türkiye’de kullanılmaktadır. İlk kez Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılan kalıplaşmış bir hesap numarası standardı olarak bilinmektedir. Şimdi, IBAN numarası nedir? IBAN numarası nasıl öğrenilir? Sorularını cevaplayacağız.

IBAN terimi bir cümlenin baş harfleri ile oluşmuştur. Açılımı ” International Bank Account Number ” olan IBAN’ın Türkçe manası ise, “ Uluslararası Banka Hesap Numarası ”dır. İngilizce karşılığının baş harfleri kullanılarak kısaca IBAN olarak bilinmektedir. İşte, IBAN hakkında diğer soruların cevapları…

IBAN NUMARASI NEDİR?

IBAN, uluslararası standartlarla oluşturulmuş bir banka hesap numarasıdır. Ülkelerin kullandığı IBAN karakter sayısı farklı olabilmekle ancak en fazla 34 karakterden oluşabilir. IBAN numarasının kullanım amacı, bankaların her bir müşteri için açtığı hesap numarasını uluslararası standartta oluşturması ve bu sayede yapılan para transferleri işlemlerinin hızlı, hatasız bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.

T.C. Merkez Bankası’nın yayınladığı tebliğ ile 01 OCAK 2010 tarihi itibari ile IBAN numarası kullanımı Türkiye’de zorunlu hale getirilmiştir. Avrupa Birliği Topluluğu düzenlemeleri etrafında, Uluslar arası yapılan para transferlerinin hızını arttırmak, hata oranını azaltmak ve transfer maliyetlerini düşürmek amacıyla bu uluslararası Banka Hesap Numarası standardı oluşturulmuştur.

IBAN NUMARASI KAÇ KARAKTERDEN OLUŞUR?

IBAN, Dünya üzerinde hizmet vermekte olan tüm bankalara ve müşterilerine ait hesapların arasında yalnızca bir hesabı işaret eden, bir eşi olmayan harf ve sayılardan oluşan hesap numarasıdır. Her banka hesabının bir IBAN numarası vardır ve olmak zorundadır. Bir IBAN numarası  en fazla 34 karakterden oluşabilir. IBAN numarasının ilk dört hanesi, iki haneli ülke kodu ve iki haneli kontrol rakamıdır. Örnek olarak Türkiye’de IBAN numaraları TR ile başlamaktadır.

Kontrol haneleri, IBAN numarasının hatasız ve geçerli bir IBAN olup olmadığını göstermek için eklenmiştir. IBAN numarasının bundan sonraki haneleri, yerel banka hesap numarasını içermektedir. Bu bölüm IBAN numarasının toplam uzunluğu 34 karakteri aşmayacak şekilde ve serbest belirlenmek üzere ülkelere bırakılmıştır. Türkiye’de IBAN numaralarının karakter uzunluğu 26 hane olarak kullanılmaktadır.

IBAN NUMARASI NASIL ÖĞRENİLİR?

IBAN numaranızı mevcut kullandığınız bir Bankacılık İnternet Şubesi hesabınız varsa onun aracalığıyla, Banka hesap kartınız varsa ATM lerden, Hesabınızın olduğu bankaya ait şubelerden, bankanızın Telefon Çağrı Merkezinden. Bankalar web siteleri üzerinden hesap kodu, şube kodu gibi bilgilerinizle IBAN hesaplama araçları aracılığıyla IBAN numaranızı size vermektedir.

ÖRNEK OLARAK

YAPI KREDİ IBAN SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

GARANTİ IBAN SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

AKBANK IBAN SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

ZİRAATBANK IBAN SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

IBAN numarası bir müşterinin bir hesabına ait hesap numarasını ifade eder. Yani bir kişinin TL, USD, EUR vs. diğer para birimlerinden olan hesapları için ayrı ayrı IBAN’ları vardır. Bir kişinin bir adet IBAN numarası olması gibi bir durum yoktur, bir hesabın bir IBAN numarası vardır.

IBAN NUMARASI DOĞRULAMA NEDİR ?

IBAN doğrulama işleminde, IBAN numarasının standartlara uygun bir biçimde oluşturulup oluşturulmadığının kontrolü yapılır. Yurtiçinde başka bir bankaya ve Yurtdışına para transferi yapmak isteyen bir kişi, alıcının IBAN numarasını transfer talimatına yada kendisi internet şubesinden gönderecekse sisteme girerek alıcının IBAN numarası gönderici banka tarafından kontrol edilir. Aynı şekilde ATM den transfer yapıldığında da ATM makinesi girilen IBAN numarasını kontrol etmektedir. IBAN numarası hatalıysa, para alıcı bankaya gönderilmez ve hatalı işlem en başta sonlandırılır. Para transferinden önce yapılan IBAN numara doğrulaması sadece geçerli bir IBAN numarası kullanıldığını göstermektedir, doğru kişinin IBAN numarası olup olmadığını kontrol etmemektedir. Transferi yaptığınız kişi ile IBAN numarası uyumsuzsa daha sonra yapılan kontrollerde yanlışlık fark edilerek para hesabınıza iade edilecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir