Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer Mi? Basur Nedir? Basur Tedavisi…

Ara 17, 2020 Sağlık

Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer Mi? Basur Nedir? Basur Tedavisi…

Dış basur memesi kendiliğinden geçer mi ?

Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer Mi

Günümüzde oldukça yaygın bir halde görülen ve halk içinde basur olarak da malum hemoroid; makatta görülen ve genellikle nedeni belli olmayan damar genişlemesidir. Yetişkinlerin yaklaşık dörtte birinde görülen bu hastalık her vakit alemet göstermese de bazı hastalarda yaşamını etkileyecek şiddette ağrıya neden olabilmektedir. Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer Mi? Basur Nedir? Basur Tedavisi soruları hakkında detaylı cevapları vereceğiz. Hastalığın yaygın olarak görülmesi sebebiyle çoğu şahıs hemoroid nasıl tedavi edilir şeklinde araştırma yapmaktadır. Günümüzde bu hastalığın tedavisinde bir çok farklı yöntem uygulanmaktadır. Cerrahi operasyonların yanı sıra hastalığın ilerlemediği vakalarda evde tedavi şekilleri de müessir olmaktadır. Hemoroide ne iyi gelir sorusunun da cevabı olan bu yöntemler ve hastaların yaşam tarzlarında yapacakları küçük değişimler yardımıyla hemoroid test dibine alınmaktadır.

Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer mi sorusunun cevabı değişmektedir, geçip geçmemesi kişinin rahatsızlığının seviyesine bağlıdır, ilerlemiş rahatsızlıklarda geçmeyebilir. Hasta kişiler dış basur memesi çıktıktan sonra beslenme düzenlerine çok etmelidirler.

 

Hemoroid (basur) nedir?

Rektum ve makat çevresinde bulunan damarların tıpkı bacaklarda ortaya çıkan varis gibi şişmesiyle oluşan rahatsızlık, hemoroid nelerdir sorusunun da cevabıdır. Mayasıl veya basur gibi isimlerle de malum rahatsızlık, makat bölgesindeki damarların genişlemesi nedeniyle çevrede bulunan dokuların sarkması ile karakterizedir.özellikle yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artan hemoroid neden olur sorusu çoğu bireyin hastalıkla ilgili araştırma yaptığı noktalardan biridir. Sağlıklı bireylerin makat bölgesinde dışkılamayı tutmayı elde eden bir doku bulunmaktadır. Hemoroid hastalarında ise damarlarla kaplı bu doku varis benzer biçimde şişerek dışarıya doğru sarkma göstermektedir. Bu damar şişmeleri ve doku sarkmalarının sebebi tam olarak bilinmese de bazı faktörlerin bu hastalığın ortaya çıkmasında etkisi bulunmaktadır:

 • Kronik kabızlık ve ishal,
 • Gebelik,
 • Ileri yaş,
 • Sürekli oturur vaziyette vakit koymak,
 • Egzersizden uzak yaşam tarzı,
 • Bisiklet sürmek gibi spor aktiviteleri,
 • Aşırı alkol yahut baharatlı yiyecekler tüketmek,
 • Genetik yatkınlık.

Hemoroid, yerleşim yerine göre iç ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılmaktadır:

Iç hemoroid nedir?

Internal hemoroid olarak da malum iç hemoroid anüsün ve rektumun derin ve iç bölümlerinde ortaya çıkan hemoroid türüdür. Genellikle gözle görülemeyecek bir noktada oluşan damar şişmeleri, bu bölgede sinirlerin yoğun olmamasından dolayı hastalar tarafınca çoğu vakit hissedilmemektedir. Bu anlamda, iç hemoroidin en önemli belirtisi ağrsıcaklıkz kanamalardır. Iç hemoroid belirtileri içinde en önemlisi dışkılama esnasında görülen kanamadır. Bununla birlikte dışkılama esnasında bu dokular dışarı çıkabilmekte ve yalnızca bu durumda acı ve ağrıya niçin olabilmektedir.Iç hemoroidler dokuların sarkmasına göre dörde ayrılmaktadır:

1. Safha: çok yoğun olmayan kanamalar görülen bu evrede dokular dışkılama sırasında anüs arasında hareket halinde olsa da eski haline dönmektedir. Dokuların dışarı çıkmaması sebebiyle hemoroid yalnızca rektoskopi yöntemiyle imajlenmektedir.

2.Safha: bu evrede dokular hastaların dışkılama esnasında ıkınması sebebiyle dışarı çıkmakta ama dışkılama hemen sonra içeri girmektedir. Hastalarda, küçük kanamalar ve dışkılama sonrası hafifçe ağrı şeklinde belirtiler görülmektedir.

3. Safha: dışkılama sırasında anüs dışına çıkan doku dışkılama daha sonra elle müdahale olmadığı sürece içeri girmemektedir. Kanama ve kaşıntıların yanı sıra memelerin dışarıda kalması cevabında ıslaklıklar da görülmektedir. Dışkılama sırasında ve ondan sonra ağrı hissi olabilir.

4. Safha: hemoroid evreleri arasında en şiddetli ağrı ve kanamaların görüldüğü bu evrede hemoroid memesi olarak da bilinen hemoroid pakeleri anüsten dışarı çıkmakta ve elle müdahale edildiğinde dahi pakeler tekrar dışarı çıkabilmektedir. Bazı durumlarda bu memeler içeri hiç girmemektedir. Bu evrede yoğun kanama, kaşıntı, ağrı ve akıntı görülebilmektedir.

Dış hemoroid nelerdir?

Anüsün dış çevresinde görülen ve burada bulunan yoğun sinirler nedeniyle hastalar tarafından ağrı hissedilen ve gözle görülen hemoroid türü eksternal veya dış hemoroid olarak adlandırılır. Ağrı, kaşıntı ve kanama şeklinde belirtilerin görüldüğü dış hemoroid semptomların şiddetine nazaran tedavi edilmektedir. Dışkılama esnasında bu belirtilerle karşılaşan çoğu kişi ise dış hemoroid kendiliğinden geçer mi şeklinde araştırma yapmaktadır. Kanama ve ağrıların düşük ölçüde olduğu vakalarda ömür biçimında yapılan değişimler basurun kendiliğinden geçmesini sağlamaktadır. Bu dönemde hemoroidin belirtilerini artıran kabızlığın yaşanmaması da önemli noktalardan biridir. Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer Mi

Hemoroid (basur) hastalığı nasıl anlaşılır?

Yerleşim yerine nazaran oldukça ağrılı bir hastalığa dönüşebilen hemoroid günümüzde yetişkinlerde yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. özellikle yaşla birlikte görülme muhtemellığı artan hemoroid iyi mi anlaşılır dört gözle beklenen noktalar arasında bulunmaktadır. Iç ve dış hemoroid olarak ayrılan rahatsızlık genel hatlarıyla anüstehissedilen ağrı ve kanamalarla karakterizedir. Anüsün içinde ortaya çıkan şişlikler çoğu zaman kanama dışında alemet göstermemektedir. Bu yüzden, hemoroid en net şekilde kanamalardan anlaşılmaktadır.Anal çatlaklardan meydana gelen rektal kanamalar ve ağrılar hemoroidle karıştırılmaktadır. Bundan dolayı, anüs çevresinde bu emareler görüldüğünde bir sağlık kurumuna başvurmak gerekmektedir.

Hemoroid emareleri ( Dış basur memesi kendiliğinden geçer mi ? )

Hastalığın yerleşim yerine ve evresine gore hemoroid emareleri değişiklik göstermektedir. Hemoroid kanaması hastalığın en sık görülen emaresidir. Bununla birlikte hastalar farklı semptomlardan da şikayetçi olabilmektedir:

 • Dışkıda aleni kırmızı renkte kanama,
 • Kaşıntı,
 • Ağrı,
 • Anüs çevresinde akıntı ve ıslaklık,
 • Anüs çevresinde ağrılı şişlik.

Bu belirtilerin birtakımları hemoroid kaynaklı olmayabilmektedir. Rektum kanseri, sindirim sistemi problemleri şeklinde hastalıklarda da bu belirtiler görülmektedir.

Hemoroid hastalığı nasıl tedavi edilir? ( Dış basur memesi kendiliğinden geçer mi ? )

Anüs ve rektum muayenesinin ardından tanısı konan hemoroid, hastalığın türüne müsait olarak çeşitli yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu yöntemler arasında medikal devalar ve cerrahi opersyonların yanı sıra hastaların yaşam tarzlarında yapacakları değişiklikler de bulunmaktadır.

Dış hemoroid tedavisi çoğu zaman belirtilerin şiddetine göre şekillenmektedir. şiddetli ağrı ve kanama görülmeyen hastalarda bu belirtiler kendi kendine yok olabilmektedir. Bu yüzden, uzman doktorlar semptomlara gore tedavi planı oluşturmaktadır.

Erken dönem hastalarda ise öncelikle hemoroide neden olan rahatsızlıkların giderilmesi amaçlanmaktadır. Kabızlığın giderilmesi için lifli gıdalar tüketmek, çok fazla ayakta kalmamak ve gün içinde bol su içmek kolaylıkla uygulanabilecek yöntemlerdir.

Dış hemoroidi olan ve hemoroid memesi nasıl geçer şeklinde araştırma yapanlar da bu yöntemleri uygulayabilmektedir. Belirtileri hafifleten yöntemlerden biri de oturma banyosudur. çoğu zaman ılık su içinde belli bir süre oturmak yalnızca başlangıç seviyesindeki hemoroidlerde değil şiddetli belirtilerin hafifletilmesinde de etkilidir.Semptomların hafifçe olduğu i. Ve ii. Aşama hastalarda özellikle kabızlığın giderilmesinde ve dışkılama sonrası ağrıların azaltılmasında hemoroid devaları da kullanılmaktadır. Oral yolla alınan hapların yanı sıra ağrılı bölgeye uygulanacak pomat ve hemoroid fitil çeşitleri de müessir olmaktadır. özellikle belirtilerin kendiliğinden geçmediği hastalarda hemoroid kremi, fitil ve kremler tedavinin önemli parçalarıdır.Bu yöntemlerden cevap alınamayan durumlarda girişimsel yöntemler ve cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır. Band ligasyon olarak da malum bant ile bağlama tekniği iç hemoroidlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemle kanama belirtisi gösteren ve anüsten dışarı sarkan pakeler bağlanmaktadır. Bu bağ birkaç gün arasında hemoroid memesiyle birlikte düşmekte ve bölge birkaç hafta arasında iyileşmektedir.Enjeksiyon olarak da malum skleroterapi yönteminde ise genişlemelerin ve dışarıya doğru sarkmanın önüne geçmek amacıyla damar içine sıvı enjeksiyonu gerçekleştirilir.

Hemoroid tedavisini hangi bölüm yapar? ( Dış basur memesi kendiliğinden geçer mi ? )

Dışkılama esnasında kanama ve anüs çevresinde ağrı şeklinde semptomlardan muzdarip olanlar öncelikle hemoroidden şüphelenmektedir. Bu nedenle, bu belirtileri gösteren çoğu şahıs hemoroid hangi bölüm tarafından tedavi edilir şeklinde inceleme yapmaktadır. Basur tedavisi genel cerrahi bölümü tarafından yapılmaktadır. Kanama, ağrı ve kaşıntı şeklinde şikayetlerde hastalar genel cerrahi kısmınden randevu alarak muayene olabilmektedir.

Hemoroid ameliyatı

 1. Ve ii. Evre hemoroidlerde çoğu zaman hemoroid ameliyatı tercih edilmezken belirtilerin şiddetli olduğu iii. Ve iv. Aşama hemoroidde cerrahi operasyon uygulanmaktadır.Aleni hemoroidektomi (miligan/morgan) ve kapalı hemoroidektomi (ferguson) benzer yöntemlerle yapılmaktadır. Açık ameliyatta bistüri ile esneyen doku çıkarılır ve bu bölge açık bırakılırken kapalı operasyonda bu bölge sağlıklı dokularla kapatılmaktadır. Bu operasyonlar genel anestezi altında yapılmaktadır.Bu geleneksel yöntemlerin yanı sıra hemoroidin çıkarılmasında stapler kullanılan longo yöntemi operasyonlardan biridir. Bu yöntemde anüsten sarkan hemoroid memesinin sinir uçlarının yoğun olmadığı bir bölgede kesilmesi ve bu bölgenin normal haline getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yöntem ii., iii. Ve iv. Aşama hastalar için ülkü yöntemlerden biridir.Günümüzde yaygın olarak tercih edilen lazerle hemoroid ameliyatı ise i. Ve ii. Aşama hastalarda hemoroid pakelerini söndürmede; iii. Ve iv. Evre hastalarda ise esneyen ve sarkan memeleri kesmek amacıyla tercih edilmektedir. Hastalar, genellikle 1 gün istirahatin peşinden günlük hayatlarına geri dönmektedir.

Hemoroid ameliyatı öncesi

Hemoroid ameliyatı öncesinde asprin ve plavix gibi kan sulandırıcı devaların en az bir hafta önceden kesilmesi gerekmektedir. Ameliyattan bir gece önce ise su ve besin tüketimi yapılmamaktadır. Bununla birlikte çoğu hemoroid operasyonundan önce hastalara bağlarırsakların boşaltılmasını elde eden müshil müessir ilaçlar verilmekte ya da lavman uygulamaktadır.

Hemoroid ameliyatı sonrası ( Dış basur memesi kendiliğinden geçer mi ?  )

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi ameliyat tekniğine bakılırsa değişim göstermektedir. Lazerli operasyonlarda aleni yara bulunmadığı için hastalar 1 gün istirahatin peşinden taburcu olurken aleni ve kapalı hemoroidektomi ameliyatlarından sonra yaralı bölgenin iyileşmesi daha uzun sürmektedir.Operasyonlar daha sonra belirtilerin tekrarlamaması içinse hemoroid ameliyatı sonrası beslenme şekline ve hijyen koşullarına dikkat etmek gerekmektedir. Uzman doktorun önerilerine nazaran ilk birkaç gün sindirimi basit posasız besinler tüketilmelidir. Bu devrin ardından ise lif oranı yüksek gıdalar alınabilmektedir.

 

Egzama Nedir? Egzama Nedenleri? Bulaşıcı mıdır?

ile admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.