Kilo Aldıran Yiyecekler ve Besinler Nelerdir?

Oca 22, 2021 Sağlık

Kilo Aldıran Yiyecekler ve Besinler Nelerdir? Neler hızlı kilo aldırır? Çabuk kilo almak için ne yemeli?  Hangi içecekler kilo aldırır? Sebze yemek kilo aldırır mı? Soruları sık sık internette aranmaktadır. Kilo vermek isteyen kişiler kadar kilo almak isteyen kişilerin sayısı da bir hayli fazla. Sizler için sağlıklı kilo almanın püf noktalarını bir araya getirdik.

Kilo Aldıran Yiyecekler

Kilo almakta güçlük çekenlerin yaptığı hatalardan biri sağlıksız yiyecekler tüketip kilo alacaklarını düşünmeleridir. Bu yazıyı okuduktan sonra daha sağlıklı yollarla kilo aldıran yiyecekleri öğrenebileceksiniz. ( Kilo Aldıran Yiyecekler )

Ülkemizde ve Dünyada obezitenin hızla artması sorununa karşı kilo alamamak da önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmektedir. Genetik bir sorun olabileceği gibi psikolojik olarak da gelişebilen yeme sorunları sonucu da ortaya çıkan zayıflık pek çok sağlık sorununu da yanında getirmektedir.

 

  • Kırmızı Et : Demir, çinko ve protein açısından bir hayli zengin olan kırmızı etin kansızlık, anemi gibi sağlık problemleri yaşayanların yemesi uzmanlar tarafından öneri edilmektedir. Kırmızı et, çoğu hastalığa karşı koruyucu etkilere sahip olması ile de bilinir.
  • Fıstık Ezmesi: Fıstık ezmesi bünyesinde yüksek oranda yağ ve kalori barındırır. Bu oranın yüksekliği fıstığın zararlı ve sağlıksız bir besin olduğu anlamına gelmez. Fıstık ezmesi 1890 senesinde etteki proteine alternatif olarak üretilmiştir. Harika bir protein kaynağı olan fıstık ezmesini özellikle sporcular çok sık tüketmektedir. Fıstık ezmesi içerdiği yağ miktarı ile zeytinyağına eştir. Fıstık ezmesindeki doymamış yağlar kötü kolesterolü düşürür. ( Kilo Aldıran Yiyecekler )
  • Süt ve Süt Ürünleri: Yüksek kalorisi ve besin değerleri (  protein, kalsiyum vs. ) ile tam yağlı süt ve süt ürünleri kilo almaya yardımcı olan besinlerdendir.
  • Tam Tahıllı Unlu Mamuller: Tam tahıllı gıdalar zengin bir karbonhidrat kaynağıdır ve beslenme alışkanlığınızda önemli bir yere sahip olmalıdır. Uzun süreli enerji kaynağı olan tam tahıllı gıdalar barındırdıkları vitaminlerle kilo almanıza yardımcı olurlar.
  • Bitkisel Yağlar: Öğünlerinizde zeytinyağı, fındık yağı, ceviz yağı, hindistan cevizi yağı yemeklerinizde ve salatalarda kullanılarak öğünlerinizin kalori miktarını arttırmak için tüketilebilir.
  • Patates: Patates muhteşem bir enerji kaynağıdır. Yoğun miktarda nişasta, vitamin ve mineral içermektedir. C vitamini açısından da çok zengin olan patates hemde B vitamini ve potasyumu çok miktarda içerir. Diğer mineraller açısından da zengin olan patates enerjinizi yükseltir.

KURUYEMİŞ VE MEYVELER

  • Kuruyemiş: Fındık, fıstık, ceviz, badem, kaju, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, antep fıstığı gibi yağlı tohumlar ve kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, kuru elma, kuru ananas, kuru portakal gibi kuru meyveler ara öğünlerde hem kilo almaya yardımcı olur ayrıca da daha sağlıklı atıştırmalıklardır. özellikle ay çekirdeği içerdiği yağ oranı ile kilo almanızı destekleyecektir.
  • Meyveler: Tropikal meyveler yüksek oranda enerji ve kalori içerir. Özellikle mango, muz, ananas ve avokado gibi meyveleri örnek verebiliriz. Tropikal meyvelerin beraberinde üzüm, incir, kayısı gibi meyveler özellikle kuru olarak tüketildiklerinde yüksek enerji içermektedir. Çilek, yaban böğürtleni karadut gibi meyveler ve karpuz, kavun gibi yüksek şeker içeren meyveler kilo alma konusunda etkilidir. Meyvelerden üretilen reçel, komposto ve marmelatlar da kilo aldırıcı olarak öğünlerinizde yer alabilir.

DİĞER SAĞLIK KATEGORİSİ YAZILARIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ.

ile admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.