Nüfus müdürlüğü çalışma saatleri ? Nüfus müdürlüğü hangi saatlerde açık?

Kas 25, 2021 Diğer

Nüfus müdürlüğü çalışma saatleri ? Nüfus müdürlüğü hangi saatlerde açık?

 

Nüfus müdürlükleri adres değişikliği, yeni T.C. kimlik kartı verilmesi yada eski Nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi, pasaport verilmesi, sürücü belgesi işlemleri, evlilik ve nikah sebebiyle soyadı değişikliği gibi birçok işlem için Nüfus Müdürlüklerine gitmemiz lazım gelmektedir. İnternet üzerinden e-Devlet aracılığıyla bir çok işlemi yapabiliyoruz ancak yine de nüfus müdürlüğüne gitmeden yapamayacağımız resmi işlemler vardır. Nüfus Müdürlüklerinde işi olan kişiler için Nüfus müdürlüklerinin mesai ve çalışma saatleri, hangi saatlerde açılıp kapandığı sık sık aranmaktadır. İşte sizler için Nüfus müdürlüğü çalışma saatleri ve Nüfus müdürlüğü kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor sorularının cevabı.

 

Nüfus müdürlüğü çalışma saatleri T.C. İçişleri Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak her ilde valiliklere ve her ilçede kaymakamlıklara bağlı nüfus müdürlükleri hizmet vermektedir. Genel olarak adrese bağlı nüfus kayıt işleri, sürücü belgesi işlemleri, kimlik kartı değiştirme, nüfus cüzdanı yenileme, yerleşim yeri adresi işlemleri gibi bir işlem nüfus müdürlüklerinde halledebilirsiniz. Eskimiş olan nüfus cüzdanınızı değiştirecekseniz yaklaşık 30 TL bir ücret ödeyeceksiniz. Nüfus müdürlükleri artık vatandaşlara yeni “Çipli Kimlik” kartı vermektedir, kimlik kartı almak için önceden randevu alınması lazım. Randevu gününde gittiğiniz Nüfus Müdürlüğünde yapılan işlemlerden sonra yeni kimliğiniz 3 hafta içerisinde adresinize posta ile geliyor ve birinci derece yakınlarınız haricinde hiç kimseye teslim edilmiyor. Birde nüfus müdürlüğüne gitmeden birçok işlemi, ikamet adresi işlemleri de dahil olmak üzere, e–Devlet sistemi aracılığıyla halledebilirsiniz.

 

Not: Nüfus cüzdanı yada Kimliğinizi kaybettiyseniz yenisi için daha fazla ücret ödersiniz bu ücrette yaklaşık 60 TL civarındadır.

 

 
Nüfus müdürlüğü çalışma saatleri

 

 

Nüfus müdürlüğü hangi saatlerde açık?

Nüfus Müdürlüğü çalışma saatleri aslında Kaymakamlık çalışma saatleri ile aynıdır çünkü birçok ilçede kaymakamlıkların da bulunduğu “Hükümet Konağı” olarak ta adlandırılan yerlerde diğer kurumlar ile beraber nüfus müdürlükleri de hizmet vermektedir.

Kaymakamlık binaları içerisinde hizmet veren Nüfus müdürlükleri sabah saat 08:30 da açılmaktadır. Türkiye genelinde nüfus müdürlüğü mesai başlangıç saati sekiz buçuktur. e-Devlet üzerinden yapabilecek işlemleri o şekilde yapmanızı eğer olmuyorsa resmi daireye gitmenizi tavsiye ederiz.

Sabah başladıkları mesaiyi saat 12.30’da öğle arasıyla ara veren personel 13.30’da işlemlerine tekrar başlamaktadır. Öğleden sonra başlanan mesai saat 16:30 da sona ermektedir. Hafta sonu ve diğer resmi, dini bayramlarda nüfus müdürlükleri hizmet vermemektedir. Genel seçim, yerel seçim gibi istisnai durumlarda hafta sonları ya da akşamları da hizmet verebilmektedirler, yada mobil hizmet noktaları da kuruyorlar.

 

Randevu almadan nüfus müdürlüğüne gidilir mi?

Nüfus müdürlükleri istisnalar hariç randevusuz işlem yapmamaktadır. Yeni doğan çocukların kimliklerini çıkartmak için randevusuz işlem yapılmaktadır.

 

Hükümet Konakları kaça kadar açık? ( Nüfus müdürlüğü çalışma saatleri )

Hükümet konakları sabah 08:30 da açılır 12.30 da öğle arasına girer. 13:30 da tekrar açılır 16:30 da tamamen kapanır.

 

KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Kimlik değişikliği için 30 TL harç ücreti vardır kimliğini kaybeden kişiler ise 60 TL harç ödemektedir.

ile admin

“Nüfus müdürlüğü çalışma saatleri ? Nüfus müdürlüğü hangi saatlerde açık?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir