Pasiflora nedir, çarkıfelek bitkisi nedir, nerelerde kullanılır?

Oca 18, 2022 Sağlık

Pasiflora nedir, çarkıfelek bitkisi nedir, nerelerde kullanılır? Pasiflora faydaları nelerdir? Çarkıfelek bitkisinin faydaları nelerdir?

Pasiflora nedir sorusu ve çarkıfelek bitkisi nedir sorusu sık sık sorulmaktadır. Peki çarkıfelek bitkisi ve pasiflora nerelerde kullanılır? Pasiflora faydaları nelerdir? Çarkıfelek bitkisinin faydaları nelerdir? Sorularını cevaplıyoruz. Rahatlatıcı etkisi ile bilinen pasiflora diğer adı ile çarkıfelek bitkisi uykusuzluk gibi yada stres, adet görme ve menopoz dönemindeki psikolojik sıkıntı ve gerginlik gibi sorunları olanlar tarafından kullanılır. Peki pasiflora bitkisi nasıl kullanılır? İşte pasiflora bitkisinin etkisi hakkında diğer merak edilen herşey…

Pasiflora Nedir

Pasifloranın depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteren bulgular olsa bile tedavi edici kullanımı henüz yeterli sayılmıyor. Yine de yapılan araştırmalar sonucu kişiler üzerinde doğru kullanım sonucu olumlu etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

 

PASİFLORA BİTKİSİ NEDİR?

Pasiflora Bitkisinin boyu yaklaşık olarak 3 metre ile 9 metre yüksekliğe kadar çıkabilir ve yaklaşık 4 cm ile 7,5 cm arasında pembe, sarı, mavi ve beyaz çiçeklere sahip olan bitkinin meyveleri yenilebilir. Aynı zamanda süs bitkisi olarak da kullanılan pasiflora bitkisinin çiçeğinin özü ise yiyecek ve içeceklerde lezzet verici olarak kullanıldığı gibi cilde doğrudan sürülerek de kullanılır.

 

ÇARKIFELEK BİTKİSİ NEDİR?

Pasiflora bitkisi ile aynı bitki olan çarkıfelek bitkisi dilimize değirmen çarkını andıran görüntüsü sebebi ile “çarkıfelek” ismi ile girmiş olan pasiflora bitkisinin göze hitap eden, ilgi çekici, parlak ve iri çiçekleri bulunur.

 

PASİFLORA BİTKİSİ FAYDALARI  ( Pasiflora Nedir )

Pasiflora bitkisi kullanım alanlarını değerlendirmek için bugüne kadar yapılan çalışmalardan daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yine de yapılan çeşitli çalışmalar pasifloranın uykusuzluk, sıkıntı, stres ve kaygıyı gidermeye yardımcı olabileceğinin ipuçlarını vermektedir.

Avrupa İlaç Kurumu (AİK) pasiflorayı “geleneksel bitkisel tıbbi ürün” olarak kabul ederek kullanım amacını şu ifadelerle vermektedir: “Stresin hafif belirtilerine ve uyku düzenini sağlamaya yardımcı olur.”

Sağlık Bakanlığı ise pasiflora preparatlarının prospektüslerinde, “Huzursuzluk, endişe, anksiyete, adet görme ve menopoz dönemindeki ruhsal sıkıntı ve gerginlikte, bu durumlardan kaynaklı veya sinirsel kaynaklı uykusuzluk gibi şikâyetlerin giderilmesinde destekleyici olarak kullanılır” ifadesi ile satışa sunulmasını kabul etmiştir.

 

PASİFLORA NASIL KULLANIR? ( Pasiflora Nedir )

Pasiflora çeşitli formlarda kullanılabilir. Örnek olarak kapsül, sıvı ve ekstre formlarında mevcuttur. Ayrıca kurutulmuş çiçek ve yağ olarak da bulunabilir. Kapsül ve sıvı gibi formlarda ürünün prospektüsünde verilen miktarlarda kullanılması önerilir. Sıvı formlarının şeker ve alkol içerebildiğine dikkat etmek gerekir.

 

 

ile admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.