Natamisin Nedir? | Zararları Nelerdir?

Haz 14, 2019 Sağlık

Natamisin nedir ? Natamisin maddesinin insan sağlığı açısından zararları nelerdir?

Sosyal medyada ünlü bir peynir markasının ürünlerinden natamisin maddesi çıktı iddiası gündeme geldi. İnsanlar natamisin maddesinin ne olduğunu, faydalarını ve zararlarını merak etmekteler. Günümüzde çoğumuz gıda ve yiyecek ihtiyaçlarımızın büyük bir kısmını hazır, koruyuculu ve işlenmiş gıdalardan karşılamakta ve bu gıdaların içeriğinde insan sağlığına zararlı maddelerin kullanılması, hatta kullanılıyor dedikodusu bile kişileri rahatsız etmekte ve daha bilinçli, araştırmacı bir tüketici olmaya yönlendiriyor. İnsanlar internette natamisin nedir, nasıl bir maddedir, insan sağlığına zararları, varsa yararları nelerdir? Sizler için detayları yazıyoruz.

Natamisin nedir? T.C. Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının verdiği bilgiye göre; süt ve süt ürünlerinde ( süt, beyaz peynir, yoğurt, kaşar ) küf gelişimi ve maya gelişiminin önlenmesi için kullanılan E-235 kodlu koruyucu bir gıda katkı maddesidir Bazı ülkelerde sosis, sucuk, meyve suyu yapımında da kullanılmaktadır.. Natamisin ayrıca antibiyotiği raf ömrünün uzatılması için kullanılmaktadır. İnsan vücuduna günlük alım miktarı ( 0.3 mg / kg vücut ağırlığıdır ) Örnek olarak 70 kilo olan bir kişi için ( 0,3 / 70 = 0,0042 mg dır. ) Fazla miktarda vücuda alındığında toksik madde etkisi olmamasına rağmen insan sağlına zararları etkileri olabilmektedir.

Türk Gıda Kodeksi Renklendiriciler Ve Tatlandırıcılar Dışındaki Gıda Katkı Maddeleri Tebliği’ne göre ( Ek 3 Bölüm C ) natamisin ; sert, yarı sert ve yarı yumuşak peynirlerin ve kurutulmuş, kürlenmiş sosislerin yüzey uygulamalarında 1 dm2 lik yüzeyde en çok 1 mg bulunabilir ancak 5 mm’lik derinlikte bulunmayacak şekilde kullanılabilir.

Natamisin özellikle peynirlerde küf ve maya üremesini engellemek amacı ile kullanılır. Bu sebeple depolama sürecinde ve rafta kalma süresi boyunca üründe küf ve maya gelişimi engellemek amacıyla kullanılır, dolaylı olarak ürünün raf ömrünü uzatmış ve mikotoksin oluşum riskini engellenmeye yardımcı olur.

Natamisin ham maddesi genelde toprakta bulunan Streptomyces natalensisden maddesinin fermente edilmesi ile üretilmektedir. Gıdaların üzerindeki natamisin kullanımı genellikle sprey olarak yüzeye ince bir tabaka halinde uygulanması veya süt ürünlerinin salamura suyuna katılması şeklindedir. Amerika Birleşik Devletlerinde et ürünlerinde kullanımı şuan onaylanmış değildir, süt ürünlerinde ise Amerika’da da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Natamisin maddesi hücre zarında steroller ile, özellikle ergosterol ile birleşerek, hücrenin geçirgenlik mekanizmasını tahrip ederek hücrelere zarar verebilmektedir. Böyle bir durumda hücrede katyon sızıntısı olmakta ve hücre içindeki pH da hızlı bir düşüş gerçekleşmekte.

 

 

ile admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir