Alo 170 Çalışma Saatleri | SGK Danışma Hattı Mesai Saatleri

Vergi ve Mevzuat Kas 1, 2021

İçindekiler

Alo 170 Çalışma Saatleri Nedir? Alo 170 SGK danışma hattı hangi saatlerde çalışıyor, Alo 170 Canlı Destek çalışma saatleri, Alo 170 mesaj gönderme, hakkında detaylı bilgiler.

 

 

Alo 170 Çalışma Saatleri nedir sorusu vatandaşlar tarafından merak edilmekte ve arama motorlarında sık sık sorgulanmaktadır. Peki Alo 170 SGK danışma hattının çalışma saatleri nedir hangi saatler arasında çalışıyorlar gelin bu soruları sizler için cevaplayalım.

ALO 170 İLETİŞİM MERKEZİ 7 GÜN 24 SAAT HİZMET VERMEKTEDİR.

 

 

 

Alo 170 Çalışma Saatleri

 

 

 

 

Alo 170 Nedir ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İşçi Bulma Kurumu ( İŞKUR ) ve Mesleki Yeterlilik Kurumu mevzuatlarıyla ilgili her çeşit bilgiyi ALO 170 danışma hattına ulaşarak bilgi edinebilirsiniz. ALO 170 işveren tarafından ödenmeyen normal çalışma ücretleri ve fazla mesai ücretleri ile alakalı şikayetleri ve her türlü sigorta ile alakalı şikayetleri alınmaktadır. İstenen bilgiler; İşverenin ünvanı, işyerinin tam adres bilgisi, işe giriş-çıkış tarihlerinizdir.

 

 

Alo 170 Ücretli mi ? ( Alo 170 Çalışma Saatleri )

Alo 170 hattına yapılan aramalar kendi telefonunuzdaki dakikalar üzerinden yapılabilmektedir, ayrıca bir ücret alınmamaktadır. Yapılan başvurular içinde her hangi bir ücret alınmamaktadır, tamamen ücretsizdir.

Alo 170 Hangi Kuruma Ait Telefon Numarası 

ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İşçi Bulma Kurumu ( İŞKUR ) ve Mesleki Yeterlilik Kurumuna bağlı olarak vatandaşlara hizmet sağlayan iletişim merkezidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezi olarak bilinmektedir.

ALO 170’e her türlü istek, öneri ve şikayetlerinizi bildirebilirsiniz, başvuru sonucunuzu başvuru anında size söylenen başvuru takip numarasıyla takip edebilir ve sonucunu öğrenebilirsiniz.

Alo SGK Hattı ( Alo 170 Çalışma Saatleri )

ALO Sgk telefon numarasını sigortalı çalışan, sigortasız çalışam ve emekli olan vatandaşlarda arayıp faydalanabilirler. Emeklilik, sigortalılık, işsizlik maaşı vs. konular hakkında sormak istediğiniz soruları sorabilibirsiniz. İsterseniz emeklilik hesaplatma, emekli maaşı hesaplatma işlemlerini de yaptırabilirsiniz. ALO Sgk telefon numarası gündüz vakti daha çok aranması sebebi ile ulaşması daha uzun sürebilir sebeple yoğunluğun daha az olduğu sabah erken yada akşam geç saatlerde arayabilirsiniz. Çalıştığınız işyeri ile yada başka bir işyeri ile alakalı ihbar yada şikayette bulunacaksanız bu işyerine ait bilgilerinin hepsini net bir biçimde aktarmanız gerekiyor. Bu bilgilere örnek olarak; Şirket yada şahıs ismi, unvanı, tam adres, vergi kimlik numarası, işe giriş tarihi, işten çıkış tarihi gibi genel bilgilerdir.

 

Alo 170 hattından neler sorgulanabilir

ALO 170 iletişim merkezinden sorgulama yapmanız için geçmişte bir istek, şikayet ve talepte bulunmuş olmanız gerekmekte. Başvuru esnasında size söylenen takip numarasını işleminizin kolaylığı için kaybetmeyiniz, kaybetmeniz durumunda T.C. kimlik numaranız ile vatandaş temsilcileri geçmiş bilgilerinize ulaşarak yine de sizlerle sonucu paylaşmaktadır. Ayrıca ALO 170 hattından işsizlik maaşı ile alakalı her türlü bilgiyi alabilir ve maaş sorgulama işleminizi de yapabilirsiniz.

Alo 170 Mesaj ve SMS Gönderme ( Alo 170 Çalışma Saatleri )

ALO 170 çağrı merkezine kısa mesaj yada SMS gönderme imkanı bulunmamaktadır. Çağrı merkezine arayarak istek, şikayet ve dileklerinizi iletebilirsiniz, veya e-Devlet şifreniz ile e-Devlet kapısı web uygulaması ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İletişim Merkezi “ALO 170” bölümüne girerek mesajınızı iletebilirsiniz.

Bunun dışında ALO 170 internet sitesi aracılığıyla da istek, şikayet ve dileklerinizi iletebilirsiniz.

 

Alo 170 Nereden ve Nasıl Aranır?

ÇSGB na bağlı Alo 170 iletişim merkezini sabit telefonlardan, telefon kulübelerinden veya cep telefonundan her hangi bir alan kodu yazmadan sadece 170 i tuşlayarak ve arama tuşuna basarak arayabilirsiniz.

Alo 170 i aramadan önce nüfus cüzdanınızı hazır ediniz ki işleminiz hemen, beklemeden yapılabilsin. Telefonu açan vatandaş temsilcisi T.C. kimlik numaranızı alarak size bir kayıt açar ve ilettiğiniz istek, şikayetleri kaydeder, işlem sonucunda size bir takip numarası söyleyecek, numarayı kaydedin ve yabancı kişilerle paylaşmayın.

 İşleminizin özelliğine göre sonuçlanma süresi değişiklik gösterebilir, vatandaş temsilcisine sonuç için ne zaman aramanız gerektiğini sorunuz.

Sık Sorulan Sorular

  1. 2021 yılı emzirme parası ne kadardır?   –   232 Liradır

  2. 2021 yılı cenaze ödeneği parası ne kadardır?   –   918 Liradır

  3. Cenaze Ödeneği için gerekli belgeler nelerdir?

    Cenaze ödeneği alınabilmesi için, hak sahiplerince ölüm tarihinin yazdığı bir bir dilekçeyle SGK il müdürlüğüne yada sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapılması lazımdır. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçe ile birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin SGK ya teslim edilmesi gerekmektedir. Cenazenin büyükşehir belediyesi ya da belediye sınırları içinde defnedilmiş olması durumunda başvuru yapan adına düzenlenmiş masraf belgelerinin, Cenazenin büyükşehir belediyesi ya da belediye sınırları dışında bir yere (köy vb.) defnedilmesi halinde nakil belgesi ile beraber o yerin muhtarlığından alınan cenaze masraflarının tarafınızdan ödendiğini belirtir bir belgenin SGK ya teslim edilmesi gerekiyor.

  4. Cenaze ödeneği verilmesinin şartları nelerdir?

    Cenaze ödeneğinin alınabilmesi için vefat eden kişinin aşağıdaki şartları karşılıyor olması gerekmektedir 1) İş kazası ya da meslek hastalığı sonucu vefat etmiş olması, 2) Sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı alan kişinin vefat etmiş olması 3) Kendisi için en az 360 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş kişinin vefat etmiş olması, vefat eden kişinin hak sahiplerine verilir. Yukarıdaki 3. maddeye istinaden verilecek cenaze ödeneğinde ölüm tarihinde sigortalı olma koşulu aranmaz.

 

İhbar Ve Şikayet Linki ( Alo 170 Çalışma Saatleri )

https://alo170.gov.tr/yeni_bildirim.php

Görüntülü Destek Linki

https://ivt.alo170.gov.tr/user_join.php?tip=video

Alo 170 Canlı Destek Linki

https://webchat.alo170.gov.tr/user_join.php

ile admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir